DataLife Engine > БЛОГ / Економіка / БИЗНЕС > Коли і як правильно купувати долари: корисні поради для українців

Коли і як правильно купувати долари: корисні поради для українців

В Україні  курс долара  на початку літа може подолати психологічну позначку в 27 грн / $. Традиційно подорожчання валюти призводить до зростання попиту. Українці бояться, що не встигнуть купити «за старим курсом», витрачають все на валюту, а в підсумку втрачають частину заощаджень.

Чому не можна скуповувати долари

В Україні спостерігається сезонність на ринку електроенергії. Коли потрібно витрачати валюту на покупку газу, погашення держборгу - долар дорожчає. Коли аграрії активно продають свою продукцію, американська валюта дешевшає.
До чого призводить ажіотажний попит:
  • Курс долара зростає більш високими темпами;
  • Українці, які скуповують валюту, в результаті втрачають гроші.
  • Крім того, з певною періодичністю повторюються: повернення ПДВ бізнесу, висновок компаніями дивідендів власникам, інвестиції іноземців в ОВДП після їх розміщення Мінфіном.
В результаті з року в рік повторюється одна і та ж ситуація: долар на початку місяця дешевше, ніж в кінці. Також валюта дешевшає ближче до літа і дорожчає - до початку опалювального сезону.

Однак іноді в ситуацію втручаються не економічні, а чисто політичні чинники. Всі учасники ринку уважно стежать за ситуацією в країні. І як тільки починаються будь-які хвилювання, попит на валюту різко зростає і долар дорожчає.

Наприклад, на початку грудня, після того, як в країні оголосили військовий стан, курс долара злетів до 28,4 грн / $. І головна причина - ажіотажний попит. Українці почали активно купувати валюту, побоюючись, що незабаром вона сильно подорожчає. Банки були змушені купувати більше доларів, щоб задовольнити попит і на міжбанку, і в банках, і в обмінниках.

А вже в травні вартість долара знизилася до 26,11 грн / $. Припустимо, що в українця було відкладено 500 тис. грн. Якби він витратив їх в грудні 2018-го, піддавшись паніці, за цю суму можна було придбати $ 17,6 тис. Але він почекав і в травні 2019 го на ті ж 500 тис. Купив вже $ 19,1 тис. Тобто, піддавшись паніці, можна було втратити $ 1,5 тис.

Як правильно купувати валюту

Є три основних правила, як правильно купувати валюту. Важливо при цьому визначитися з метою.
Якщо відкладати на конкретну покупку.  В такому випадку правильно збирати в тій валюті, в якій будете витрачати гроші. Наприклад, якщо збирати на поїздку в Рим, найкраще купувати євро. Якщо ж ви плануєте купувати машину ціною фіксована в доларах, найкраще відразу збирати американську валюту.
Якщо збирати на «чорний день».  У такому випадку варто відразу купувати три різних валюти. Наприклад, долари, євро і юані. Такий кошик дозволить диверсифікувати (розділити) ризики. Це головний принцип.
Також не можна купувати гроші відразу.  Найкраще робити це невеликими порціями раз на місяць. При цьому велику частину коштів необхідно купувати ближче до літа, а до кінця року, коли курс традиційно зростає, обсяги покупок можна знизити.

Де краще купувати долари

Існують такі законні способи придбати валюту: у банку, в обміннику і за допомогою банківського мобільного додатку. Найбільш ризикований спосіб - обмінники. Справа в тому, що сотні таких пунктів працюють нелегально. Тому перед тим, як здійснити операцію, варто перевірити наявність ліцензії на валютні операції.

А якщо немає ліцензії, значить, немає і контролю. В такому обміннику можуть продати фальшивки і на наступний день зникнути. Також важливо, щоб після таких операцій надавали чеки.

Головна перевага покупки валюти в банках - безпека. А головний недолік - черги в касах. Крім того, перед тим, як прийти до фінансової установи, краще заздалегідь переконатися, що у них є валюту в готівки. Цілком можливо, що при проханні продати вам $ 200-300 співробітник відділення запропонує прийти в інший день.

Головний принцип - зберігати спокій і мінімізувати всі ризики. В Україні періодичність зростання і зміцнення долара триває з року в рік. Золото-валютні резерви Нацбанку дозволяють як мінімум в цьому році без проблем обслуговувати кредити і утримувати стабільність гривні. Тому і причин для хвилювань немає.Вернуться назад