Останнє оновлення на Субота, 04 лютого 2012, 14:49 Субота, 04 лютого 2012, 14:47
Мало хто знає, що насправді подібні фантазії - не марення нещасних пасажирів і водіїв, а нормальні тверезі ідеї, які вже давно розбурхують творчі задуми вчених.
На початку нинішнього року в пресі вже повідомлялося про випробування літаючої моделі автомобіля майбутнього. Безпілотний апарат AirMule злетів у повітря на 60 см. Журналісти вже охрестили його летомобілем.
Втім, існують і інші проекти вирішення транспортної проблеми. Правда, і вони, якщо задуматися, змушують душу здригнутися від страху. Це - автомобілі без водіїв. Тобто роботи. Передбачається, що вони самі зможуть орієнтуватися на дорогах і об'їжджати пробки. Керувати рухом буде вбудований в машину комп'ютер. Він буде отримувати інформацію про ситуацію на дорогах, підключившись до глобальної мережі управління рухом, і самостійно приймати рішення про те, куди повернути, де зупинитися, кого пропустити, а кого обігнати. От тільки якщо раптом комп'ютер дасть збій ...
Можливо, автівки при керуванні роботами колись займуться і питанням грузоперевозки Киев. Але не будемо заздалегідь себе лякати. Насправді випробування пройшли успішно. У 2005 році в пустелі Мохаве, що розкинулася на території американського штату Невада, вперше були влаштовані гонки автомобілів без водіїв. П'ять роботів, у створенні яких брали участь і російські вчені, успішно впоралися з перешкодами на трасі. А через два роки автомобілі, розроблені в Стенфордському університеті, були випробувані в гонках по реальних міських вулицях. Ці моделі "розумніші" за попередні. Вони здатні розрізняти не тільки нерухомі перешкоди, але і рухомі об'єкти і відповідно до ситуації вибудовувати власну траєкторію руху.
Але головне завдання конструкторів, подарувати людям "самохідку", яка навчилася б виконувати відразу кілька мислимих операцій і приймати правильні рішення. Адже як їде живий водій? Він одночасно дивиться назад, вперед і по сторонах і оцінює свої шанси: уповільнити хід, або прискорити, або когось пропустити, або кудись звернути. Для машини це надзвичайно складний процес, і щоб його організувати, вченим доводиться обладнати апарат всякими хитрими датчиками - лазерною матрицею-далекоміром з круговим оглядом, кількома відеокамерами, лазерами, радарами, навігаційними приладами, словом. всім, чим тільки необхідно. І результат не змусить себе чекати. За прогнозами. такі машини з'являться в нашому повсякденному житті вже років через 50!