Вчимося правильно повертати взимку
- Неділя, лют. 17 2013
- Перегляди: 99
Поворот взимку - основна проблема, якщо ви не досвідчений автогонщик. Зима для спортсменів тільки в радість. Заноси для них - звичне і корисне явище, а відпрацьовувати його на льоду набагато простіше, тому що швидкість для досягнення бажаного ефекту потрібна набагато менша. Для простого громадянина - навпаки. Взимку всякий водій повинен прагнути до того, щоб не стати нехотячи спортсменом. Для цього треба заздалегідь загальмувати і перейти на знижену передачу, з тим щоб по дузі їхати рівно, не гальмуючи, з невеликим газом.
Якщо ж ви до повороту під'їхали занадто швидко, машина просто перестає в нього вписуватися. Від типу приводу це абсолютно не залежить - будь-який автомобіль в цьому випадку виносить назовні, що супроводжується неприємним скрипом коліс.Саме по скрипу недосвідчені водії зазвичай і розуміють, що не все гладко. Коли машина не хоче повертати, природна реакція - закрутити кермо сильніше.
Виходить ще гірше: переднім колесам в такій ситуації ще складніше відновити зчеплення з дорогою. Навряд чи у когось це вийде без тренування, але в принципі правильний спосіб полягає в тому, щоб, по-перше, відпустити газ, а по-друге, трохи зменшити кут повороту керма. Передні колеса при відпуску газу навантажуються (машина робить клювок), а оскільки вони стоять вже під меншим кутом до дороги, більша ймовірність, що вони за неї зачепляться і почнуть крутитися. Потім вже можна знову докрутити кермо у бік повороту. А все інше, що стосується повороту, - це вже з навколоспортивної сфери, куди звичайному, зовсім не тренованому автолюбителеві краще не потикатися.
Адже у спортсменів все навпаки - вони ще й самі викликають занесення. На задньому приводі для цього потрібно після повороту керма додати газу. Задня вісь ковзає, і машина починає повертати ніс куди потрібно. Але проблема в тому, що як тільки почався занос, треба негайно крутити кермо в той же бік, куди несе зад машини, щоб її з нього вивести. А це, на жаль, складніше, ніж викликати занесення.На передньому приводі додавання газу ніякого занесення не викличе. На маленькій швидкості створити занос задньої осі може допомогти ручник - повертаємо кермо і тягнемо важіль. Задні колеса блокуються, зад розгортає. На великій швидкості так не роблять - може ушкодитися ручник. Тут треба перш за все кинути газ - машина при цьому клює носом, передні колеса навантажуються і стають менш схильні до ковзання. Після цього, якщо повернути кермо, вже може початися невеликий занос задньої осі, який допомагає направити ніс машини в потрібному напрямку. Щоб занос став сильнішим, треба трохи натиснути на гальмо. Але тільки зовсім трохи, лише торкнуться гальма, інакше заблокуються всі колеса, і автомобіль просто буде ковзати назовні. А при дуже легкому натисканні за рахунок перерозподілу маси вперед (клювки) полегшена задня вісь починає ковзати. Ще раз повторимо, що все це не для простих водіїв, згадаємо третій спосіб викликати занос задньої осі на передньому приводі. Під'їжджаючи до повороту, треба спочатку повернути кермо в протилежну сторону. І тільки після того, як машина послухається, вже крутити в бік повороту. Цим попереднім поворотом ви як би розгойдує машину, а розгойдування призводить до занесення задньої осі. Але в тому-то й проблема, що всякий занос вимагає виходу з нього - а це складніше, ніж його викликати. Щоб вийшло, треба повторювати одну і ту ж вправу багато разів. Наш досвід навчання показує, що чим довше повторюєш, тим краще розумієш, як це насправді не просто. А таке відчуття вже хороший знак, вважайте, подолали перший етап.
Поділитись новиною в соціальних мережах: |