Вівторок, 04 грудня 2012, 09:50
Все часті Чернівчани обирають для відпочинку не рідний Крим,а загадкову Туреччину. Сьогодні ми поговоримо про один з туристичних центрів цієї країни - місто Сіде.
З давньогрецького "Сіде" перекладається як "гранат" і символізує родючість. Імовірно, це місто було засноване грецькими колоністами у вісімнадцятому столітті до нашої ери. Вигідне положення та родючий грунт звертали на себе погляди багатьох завойовників давнини. Місто методично змінював своїх господарів. Лікійці, перси, Олександр Великий, Птоломей і Селевкіди - це лише невеликий список завойовників цього славного міста.
Сіде було найбільшим центром работоргівлі стародавнього світу, а особливо найкрасивішими рабинями, за якими купці приїжджали з усього світу. Це було великий греко-римське місто і важливий християнський центр, але в 10 столітті після арабського завоювання цих земель, жителі були змушені залишити місто і настав повний занепад колишньої величі.
Якихось 100 років тому критські мусульмани заснували на останках античного міста рибальське село і скромно назвали її Селіміє Кейю, село Селіма. Це й донині офіційна назва міста, проте, майже зовсім витіснена з розмовного вживання. Вплив довгої і багатої історіїї міста настільки великий, що на її прикладі можна, немов під лупою, прочитати всю античну історію Середземного моря. Переказ свідчить, що поселенці, які прийшли в Сіде після Троянської війни "грецькі" на дивно швидко перейняли місцеву сідетскій мову. Античні автори одностайно висловлювалися про те, що новоприбулі "забули" свою рідну мову.
Теперішнє Сіде, яке щорічно відвідують багато тисяч туристів, вже виглядає інакше: місцеві жителі, з якими вступаєш в розмову в готелі, магазинах або ресторанах, говорять (навіть з урахуванням діалектних особливостей) на будь-якій зручній для Вас європейській мові, немов вони дійсно " забули "свою рідну мову.